Brýlová skla (brýlové čočky) jsou nejdůležitější součástí brýlí. Díky nim dokážeme vidět ostře. To nám umožňují dané parametry brýlové čočky (sférická dioptrie, cylindrická dioptrie, prizmatická dioptrie).
Se zvyšujícími nároky dnešního světa procházejí brýlové čočky stálým technologickým vývojem a vylepšeními, které umožňují estetické kvalitní vidění s maximální ochranou očí proti okolním vlivům. Můžeme je rozdělit podle materiálu z kterého jsou vyrobeny, podle dioptrických funkcí, podle svých vlastností.
Základním dělícím prvkem jsou minerální brýlové čočky (skleněné) nebo plastové brýlové čočky, vyrobené z různých kombinací polymerů s cílem udělat brýlovou čočku co nejtenčí a zároveň co nejodolnější proti rozbití. S tím jak se vylepšují povrchové úpravy plastových brýlových čoček a stává se odolnější jejich povrch proti okolním vlivům je v dnešní době 98% prodejů brýlových čoček právě z plastu, který je lehčí, nerozbitný a má dokonalejší vlastnosti zobrazení, než sklo.
Naše produktová nabídka je široká a do každé konstrukce brýlové obruby se může hodit jiný typ brýlové čočky také s ohledem na velikost dioptrií, typologii obličeje a postavení očí.
Mohou být na korekci očí do dálky a do 40 let, než začne oko ztrácet akomodační schopnost vidět ostře do blízka (presbyopie), s nimi uvidím perfektně také na čtení i na práci u počítače. Jakmile se text na čtení z běžné čtecí vzdálenosti (kolem 45cm před okem) začne rozmazávat a nutí mě to text od očí vzdalovat (krátké ruce) je čas jednoohniskové brýlé vyměnit za víceohniskové (multifokální), které mi umožní vidět opět ostře na všechny vzdálenosti, bez nutnosti střídání brýlí.
Pokud nenosím brýle do dálky a je mi více jak 40 let, potřeba mít brýle na čtení, další činnosti do blízka a na práci u počítače, začne být s přibývajícím věkem nezbytnost. Jednoohniskové brýle však dokážou zaostřit pouze na určitou vzdálenost +/- několik centimetrů před a za. Vzdálenost před okem na čtení je jiná než na počítač a není vhodné používat brýle, které jsou na čtení (45-50cm) na počítač který je ve větší vzdálenosti (80 – 100cm), protože na tuto vzdálenost musí oko přes nevhodné dioptrie přeostřovat, unavuje se a má to vliv na celkové pracovní nepohodlí a únavu. Řešením jsou víceohniskové pracovní (kancelářské) brýle, které je schopný, zkušený optometrista předepsat přesně na míru vašim potřebám a požadavkům pro vidění bez kompromisů.
Bifokální – umožní vidění na dvě vzdálenosti: dálka – blízko (nejčastější), střední vzdálenost – blízko. Výhodami je nižší pořizovací cena, nevýhodami estetika (vybroušený díl na čtení je viditelný), přesun obrazu není plynulý, ale skokový.
Multifokální – umožňují vidění s plynulým přechodem na všechny vzdálenosti. V dnešní multimediální době nezbytnost po 40 věku života. O multifokálních brýlích se šíří někdy pomluvy a strach: sousedka je má a nezvykla si, Karel je má taky a bolí ho z nich za krkem, protože musí zaklánět hlavu při čtení, je to hrozně drahý já mám strach že si nezvyknu. K těmto předsudkům, pár odpovědí:
Zrakem vnímáme ze všech lidských smyslů nejvíce, 80% toho co se kolem nás děje.